Kategorie
Ogłoszenia Parafialne

Osobiste Przeżycie WIELKIEGO TYGODNIA w domu – 2020

NIEDZIELA PALMOWA

  • BŁOGOSŁAWIEŃSTWO PALMY: ‘Głowa’ domu kropiąc wodą święconą palmę mówi: Błogosławię cię, w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego i ustawia ją na widocznym miejscu
  • Jedna osoba na głos czyta opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy z Pisma Świętego: Ewangelia św. Mateusza: 21,1-17
  • Włączamy się przez Media w uczestnictwo Mszy Świętej i przez całe Triduum Paschalne przyjmujemy Komunie duchowo (modlitwa poniżej). Pamiętamy, by po przyjęciu Komunii duchowo zachować kilka minut ciszy i dziękczynienia za to, że Jezus zamieszkał w naszym sercu.

WIELKI CZWARTEK

  • Jeśli mamy obrazek Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa ustawiamy go na widocznym miejscu
  • Wspólnie jemy kolację rozpoczynając ją modlitwą. Jeżeli nie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej przez Media po wieczerzy odczytujemy ustanowienie Najświętszego Sakramentu: 1 Kor 11,17-34 i śpiewamy pieśń: Ogrodzie Oliwny
  • Wieczorem spotykamy się na modlitwie: odczytujemy z Pisma Świętego fragment Ewangelii: Mt 26,16-56, przyjmujemy Komunię duchowo i pozostajemy na medytacji potem uczestniczymy w katolickich programach TV lub Radia
  • Można też przeczytać Ewangelię św. Jana: rozdział 13 i 14

WIELKI PIĄTEK

  • W tym dniu obowiązuje post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia, pozostałe posiłki mają zostać ograniczone co do ilości.
  • Gromadzimy się przy Krzyżu Pana Jezusa, odprawiamy Drogę Krzyżową – modlitwę przy stacjach może podawać każdy z domowników mówiąc, o co on prosi Pana, śpiewamy pieśni wielkopostne o Krzyżu Jezusa
  • Wieczorem odczytujemy opis Męki Jezusa według św. Jana: rozdział 18 i 19
  • Można odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Przed spoczynkiem odczytać Hymn o miłości: 1 Kor 13,1-13 i zastanowić się, w jakim stopniu moja miłość jest miłością opisaną przez św. Pawła.

WIELKA SOBOTA

  • Śpiewamy pieśni Wielkopostne
  • Przygotowujemy kosz świąteczny, jak co roku
  • Przed kolacją odczytujemy z Pisma Świętego List św. Jakuba i dziękujemy Bogu za łaskę wiary
  • Uczestniczymy za pośrednictwem Mediów we Wigilii Paschalnej

WIELKA NIEDZIELA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

  • ‘Głowa’ domu zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
  • Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (1Tes5,16-18): Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
  • Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen. Można pokropić pokarmy wodą święconą.
  • Składamy sobie życzenia wielkanocne i spożywamy śniadanie.
  • Na zakończenie warto przeczytać z Pisma Świętego Ewangelię o Zmartwychwstaniu Chrystusa: J rozdz. 20 i zaśpiewać pieśń wielkanocną oraz dołączyć modlitwę: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. Wszyscy: Amen.
  • Uczestniczymy we Mszy Świętej Wielkanocnej za pośrednictwem Mediów.

MODLITWA KOMUNII ŚWIĘTEJ DUCHOWEJ

Ty, Panie, stworzyłeś mnie dla siebie i moje serce tak długo będzie niespokojne, dopóki nie spocznie w Tobie. Jestem miotany wieloma problemami: burzą się we mnie myśli, niespełnione są pragnienia, brakuje mi zdrowia, nie umiem kochać i wierzyć w Ciebie tak jak trzeba, i dlatego pragnę i łaknę Ciebie, mój Panie. Nie odsyłaj mnie głodnego. Nakarm mego ducha Chlebem, który zstąpił z nieba. Kocham Ciebie Boże, bo Ty pierwszy mnie umiłowałeś! Przychodzą do Ciebie Panie jak żebrak proszący o kromkę chleba. Panie, wejdź znów w moje życie. Rozlej łaskę tam, gdzie jest najtrudniej. Naucz mnie słuchać Ciebie i wypełniać Twoją świętą wolę.

Przyjdź, o mój Panie, a ja Cię przyjmę przyzywając miłość Matki Najświętszej i gorliwość świętych.  Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Spowiedź i Komunię Wielkanocną możemy dopełnić – jak przypomina Episkopat Polski do końca Okresu Wielkanocnego tj. do 07 VI 2020 r.

Ten korzysta z dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa we Mszy Św. w kościele, kto uczestniczy we Mszy Świętej za pośrednictwem Mediów pobożnie tzn. na wzór zachowania w kościele.

AKT ZAWIERZENIA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU,

DOKONANY PRZEZ ŚW. JANA PAWŁA II.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość,
z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu,
dokonany przez św. Jana Pawła II.
Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.
Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni,
a zdrowi chronieni przed zakażeniem.
Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę,
a zmarłych przyjmij do swego domu.
Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych,
aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.
Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem,
który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia.
Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat,
aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą,
zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata
i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.
Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.